Muuseumist muuseumisse|

UNESCO maailmapärandi nimekirjas olevatest konkreetsetest objektidest asub Eestis neli. Külastasime ühe päevaga neist kolme, ehk valdavat enamust. Need olid seotud Struve kaarega. Mis see on? Tegime selle endale põhjalikult selgeks!

Esimene sihtkoht oli Võivere. Seal asuva tuuliku juures on üks Struve kaare põhijoone mõõtmise otsapunkt. Ja nagu sellest veel vähe oleks, elab seal üks tore perekond, kes on Struve kaare teema endale südameasjaks võtnud ning seda nüüd oma küllaltki uues muuseumis tutvustab.

Liivika tutvustab põnevalt nii astronoomiat kui seda, kuidas nende enda saatust see koht on muutnud. Peale selle tunneb temas ära tõelise kogukonna hinge.

Võivere tuulik on remonditud väga toredalt, väljapanek on selge ja stiilne ning muidugi vastuvõtt suurepärane!

Edasi külastasime Simuna kirikut. Saime teada, et see on suurim maakirik Eestis ja sellest sai aru just sees olles. Koguduse õpetaja Kristjan Luhamets on tõeline ajaloomees, kes tutvustab kohalikku lugu alates muinasajast kuni tulevikuni.

Edasi sõites vaatasime üle ka teise UNESCO pärandi koha – Simuna katkusamba, mis on eelpool mainitud joone teine tähistatud ots. Edasi kihutasime Tartu poole, et vaadata üle kolmas.

Kolmas unikaalne punkt asub Tartu Tähetorni fuajees ja sellele on raske mitte peale astuda. Sellest punktist edasi avaneb imeline väljapanek astronoomia ajaloost ja eriti selle seostest Tartuga ning muidugi omakorda Tartu Ülikooliga.

Meid võõrustas muuseumipedagoog Kärt, kes tegi seda tõesti põnevalt ja hoogsalt. Enamus meist ei olnud tähetornis käinud ja väljusime sealt tõelise rahuloluga. Tõesti põnev ja hästi esitletud!

Jalutades Toomel on raske mööda minna Tartu Ülikooli muuseumi peamajast ja meie seda muidugi ei teinud. Seal võttis meid vastu Annaliisa, kel ei olnud kerge ülesanne – nimelt nii suur ja äge muuseum meie poolt ette antud lühikese ajaga ära tutvustada. Ja Annaliisa ei tulnud sellega toime…

Lihtsalt südantsoojendav oli vaadata enda muuseumit armastavat inimest, kes ei lange närvitseva ekskursioonikorraldaja madalatesse ajalimiidi võrkudesse ja tutvustab vähemalt olulisema vapralt ära. Ja ei olnudki midagi hullu ajaga – võit oli meiepoolne ja mulje jäi äärmiselt hea.

Tänud Tartu Vaimule!

 

Close Search Window