Rannarahva muuseumis avatakse 30.09.2021 Saksamaal elava Siberi väikerahva nanai päritolu kalanahakunstniku ja skulptori Anatol Donkani näitus „Veest tulles“.

Näitus esitleb peamiselt pargitud kalanahkadest valmistatud taieseid, läbi mille soovib kunstnik esile tuua nii väikerahva hääbumise kurbust kui ajatut ürgse kosmoloogia harmooniat


Anatol Donkan

Kunstnik Anatol Donkan (4.11.1955) sündis Amuuri jõe ääres väikses Tunguska külas. Lapsepõlves tema koduküla likvideeriti ja nanaid asustati elama uude nõukogulikku rajoonikeskusesse. Lapsi sunniti minema lastekodusse, kus neist prooviti vormida nõukogude identiteedi kandjad. Nii mööduski Anatol Donkani lapsepõlv erinevates lastekodudes. Hiljem lõpetas ta merekooli ja asus tööle kalalaeva tüürimehena. Töö kalalaevas Kaug-Idas viis teda kokku kohalike rahvastega ja ta avastas kohaliku rahvaloomingu sügavuse ning laiahaardelisuse. Temas tärkas uuesti ja veelgi tugevamalt tema nanai identiteet.

Anatol Donkan omandas Habarovskis kunstiõpetaja elukutse. Õppimise ajal ja kunstiõpetajana töötades reisis ta Amuuri piirkonnas kogudes pärimusi ning suheldes paljude etnoloogide ja filoloogidega. Oma juuri otsides kogus ta ka teadmisi põlistest tavadest ja rahvuslikust kunstist.

Üheks eriliseks avastuseks ja huviobjektiks sai Anatol Donkanile Amuuri-äärse piirkonna väikerahvaste oskus parkida kalanahku ja valmistada neist riideid ning erinevaid tarbeesemeid. Kohalikud inimesed olid sellest välja arendanud tõelise kunstiliigi. Ta uuris süviti vanu kalanaha parkimiseks kasutatavaid meetodeid ja taimesegusid ning omandas teadmisi traditsioonidest ja oskustest, mis tänaseks on koha peal juba kadunud. Kalanahkade parkimise meetodite uurimise ja pideva täiustamisega tegeleb Donkan tänini.

Töö kõrvalt hakkas Anatol Donkan kollektsioneerima nanai kultuuri- ja kultusobjekte, millest moodustus väljapaistev kollektsioon. „Siberi Kultuuriprogrammi“ toel asutas ta Vladivostokis eramuuseumi nimega Amuuri Etnilise Kunsti Muuseum. Sealne kalanahkadest loodunäitus viis teda ringreisidele Euroopasse ja Jaapanisse.

Tänaseks on Anatol Donkan Saksamaal elav väljapaistev kunstnik, kes valmistab kalanahast ehistooteid  ja loob puuskulptuure. Tema loomingu silmapaistev kvaliteet on olnud üheks edu ja tunnustuse aluseks . Anatol Donkani näitused on olnud edukalt eksponeeritud Jaapanis ja mitmes Euroopa riigis. Nüüd on ta jõudnud oma viimase näitusega „Veest tulles“ Eestisse, Rannarahva muuseumisse.

Näitus „Veest tulles“

Esimest korda eksponeeriti näitust Peterburi Etnograafiamuuseumis 2019-2020. Näituse algne mõte oli kujutada Anatol Donkani koduküla, Amuuri-äärse Tunguska, kogukonda. Just selles kontekstis, et seda kogukonda enam ei eksisteeri. (Tegemist ei ole kuulsa Jenissei-äärse Tunguska külaga). Ekspositsiooni läbiv idee on kujutada rahva kultuurilist hävingut läbi rahumeelse ning helge kunsti. Näiteks on Donkani näitusel välja pandud kaunid kalanahkadest puhvaikad allegooriline viide nõukogude laagrisüsteemile. Peterburis ei õnnestunud kunstnikul oma kontseptsiooni siiski nii esile tuua, kuna riiklik muuseum ei soosinud sellist lähenemist. Seda põnevam on väljapaneku tegelikku ideed avastada nüüd Eestis Rannarahva muuseumis.

Paeluv on ka Donkani näitusel eksponeeritud loomingu etnograafiline külg. Esil on šamaanirüüd, millel on kujutatud nanai maailmapildi kosmoloogilised tegelased – tiiger Ambar, leopard Jargar, taeva draakon Modur, looklevad maod, putukad, linnud ning inimesed. Donkani esitatud maailmapildis pole vaatamata sisemisele viitele väikerahva ängile esitatud võitlust vaid pigem rahumeelset graatsiat ja vastandlikku  tasakaalu.

Tulge avastage seda rahu, ilu, käsitöömeisterlikkust ja kunsti Rannarahva Muuseumis alates 01.10.2021 – 30.03.2022


Rannarahva Muuseum

Nurme tee 3, Pringi küla, Viimsi vald, 74011 Harjumaa

+372 6066 941
info@rrm.ee