Anatol Donkan
Kunstnik Anatol Donkan (4.11.1955) sündis Amuuri jõe ääres väikses Tunguska külas. Lapsepõlves tema koduküla likvideeriti ja nanaid asustati elama uude nõukogulikku rajoonikeskusesse. Lapsi sunniti minema lastekodusse, kus neist prooviti vormida nõukogude identiteedi kandjad. Nii mööduski Anatol Donkani lapsepõlv erinevates lastekodudes. Hiljem lõpetas ta merekooli ja asus tööle kalalaeva tüürimehena. Töö kalalaevas Kaug-Idas viis teda kokku kohalike rahvastega ja ta avastas kohaliku rahvaloomingu sügavuse ning laiahaardelisuse. Temas tärkas uuesti ja veelgi tugevamalt tema nanai identiteet.
Anatol Donkan omandas Habarovskis kunstiõpetaja elukutse. Õppimise ajal ja kunstiõpetajana töötades reisis ta Amuuri piirkonnas kogudes pärimusi ning suheldes paljude etnoloogide ja filoloogidega. Oma juuri otsides kogus ta ka teadmisi põlistest tavadest ja rahvuslikust kunstist.
Üheks eriliseks avastuseks ja huviobjektiks sai Anatol Donkanile Amuuri-äärse piirkonna väikerahvaste oskus parkida kalanahku ja valmistada neist riideid ning erinevaid tarbeesemeid. Kohalikud inimesed olid sellest välja arendanud tõelise kunstiliigi. Ta uuris süviti vanu kalanaha parkimiseks kasutatavaid meetodeid ja taimesegusid ning omandas teadmisi traditsioonidest ja oskustest, mis tänaseks on koha peal juba kadunud. Kalanahkade parkimise meetodite uurimise ja pideva täiustamisega tegeleb Donkan tänini.
Töö kõrvalt hakkas Anatol Donkan kollektsioneerima nanai kultuuri- ja kultusobjekte, millest moodustus väljapaistev kollektsioon. „Siberi Kultuuriprogrammi“ toel asutas ta Vladivostokis eramuuseumi nimega Amuuri Etnilise Kunsti Muuseum. Sealne kalanahkadest loodunäitus viis teda ringreisidele Euroopasse ja Jaapanisse.
Tänaseks on Anatol Donkan Saksamaal elav väljapaistev kunstnik, kes valmistab kalanahast ehistooteid ja loob puuskulptuure. Tema loomingu silmapaistev kvaliteet on olnud üheks edu ja tunnustuse aluseks . Anatol Donkani näitused on olnud edukalt eksponeeritud Jaapanis ja mitmes Euroopa riigis. Nüüd on ta jõudnud oma viimase näitusega „Veest tulles“ Eestisse, Rannarahva muuseumisse.